logo angielski słówka

LEWA REKLAMA SLOWKA.PL

REKLAMA
Ocena:    0 / 5
Liczba głosów:    0
 

Angielski słownictwo - Cockney Rhyming Slang

Cockney Rhyming Slang jest zbiorem wyrażeń używanym oryginalnie przez tak zwanych Cockneys. Prawdziwy Cockney to człowiek urodzony w zasięgu dźwięku dzwonów kościoła St Mary-le-Bow we wschodnim Londynie, jednak obecnie terminu używa się również odnośnie wielu ludzi spoza tego obszaru, jeśli tylko mają odpowiedni akcent lub korzenie.

Geneza Cockney Rhyming Slang nie jest jednoznaczna i istnieje kilka hipotez dotyczących jego powstania. Pierwsza mówi, że gwara ta została stworzona przez handlarzy na targowiskach, aby mogli się oni między sobą porozumiewać, pozostając niezrozumianymi przez klientów. Inna zakłada, że autorami Cockney byli londyńscy złodzieje, którzy dzięki temu swego rodzaju szyfrowi mogli omawiać planowane przestępstwa bez obaw, że zostaną podsłuchani przez niepowołane osoby. Kolejna twierdzi, że slang ten powstał w więzieniach, aby strażnicy nie wiedzieli, o czym rozmawiają skazańcy. Wiele osób wierzy natomiast, że Cockney Rhyming Slang powstał jedynie dla zabawy.

Tworzenie zwrotów w Cockney polega na znalezieniu wyrażenia rymującego się z wyrazem, który chcemy powiedzieć i użyciu go zamiast danego słowa. Na przykład wyraz look rymuje się z butcher's hook. W wielu przypadkach słowo rymujące się jest pomijane, więc w praktyce raczej spotkamy się z formą have a butcher's niż have a butcher's hook. Poniżej kilka przykładów użycia.

apple and pearsstairs schody
Let's go up those apples.
loaf of breadhead głowa
Use your loaf!
bees and honeymoney pieniądze
Give me the bees!
Mickey Mousehouse dom
I got to me mickey...
oily ragcigarette (fag)papieros
Got any oily rags?
tea leaf thief złodziej
He's a tea!


Szacuje się, że Cockney Rhyming Slang zawiera w tej chwili ponad 10000 wyrażeń i wyrazów i przez cały czas tworzone są nowe. Ciekawym zjawiskiem jest to, że współcześnie powstałe określenia bazują przeważnie na nazwiskach znanych osób, jak na przykład w przypadku Britney Spears, rymującego się z beers. W pubie zamówimy więc Three Britneys, please. zamiast Three beers, please.

Cockney różni się od standardowego angielskiego także wymową oraz niektórymi strukturami gramatycznymi. Na przykład, powszechne jest użycie formy zaimka me (mnie) zamiast my (mój, moja, moje): me book (moja książka), me mate (mój kumpel). Charakterystyczne jest również pomijanie w wymowie h na początku wyrazów.

Znajomość slangu jest bardzo przydatna, jeżeli chcemy bez kłopotu porozumiewać się przebywając w Londynie i uniknąć niejasności. Niestety jedyną metodą, by się go nauczyć jest obcowanie z językiem w naturalnych warunkach - raczej nie nauczymy się go z książki, gdyż przez cały czas ewoluuje.

Słownik Cockney Rhyming Slang

Słownik od A do F
Słownik od G do N
Słownik od O do Y


Tagi: , , , , , , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA
REKLAMA
A Road for Distant Hearts Angielski Powieść dla młodzieży z ćwiczeniami   A Road for Distant Hearts Angielski Powieść dla młodzieży z ćwiczeniami

Przekonaj się, że nauka języka obcego może być przyjemnością, której nie sposób się oprzeć!do góry
Copyright 2024 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo